صفحه اصلي > مرکز رشد علم و فناوری 
مرکز رشد علم و فناوری
 

تعریف مرکز رشد:

مرکز رشد، مرکزی است تحت مدیریت متخصصین حرفه ای که با ارائه خدمات حمایتی از ایجاد و توسعه حرفه های جدید توسط کارآفرینانی که در قالب واحدهاینوپای فعال در زمینه های مختلف منتهی به فناوری متشکل شده اند و اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن دارند، پشتیبانی می­کند. مراکز رشد فناوری با هدف جمع نمودن توانایی­های پژوهشی و اطلاعاتی دانشگاه­ها، صنایع و شرکت­های دولتی و خصوصی به منظور تجاری کردن نتایج تحقیقاتی، طراحی و تاسیس شده­اند. این مراکز با تلفیق توانایی پژوهشگران، کارآفرینان و صاحبان صنایع به توسعه سریع فناوری کمک می­کنند. این توسعه از طریق همکاری اساتید، صاحب نظران علمی، متخصصین و پژوهشگران داخلی و خارجی و با بهره گیری از اطلاعات و تجربیات دیگر کشورها و مراکز تحقیقاتی انجام می پذیرد. اهداف مختلفی برای ایجاد مراکز رشد وجود دارد. پاره ای از آنها با هدف حمایت از فناوری علمی به منظور رشد و توسعه منطقه ایجاد می­گردند و پاره­ای دیگر با هدف رشد اقتصادی و انتقال، جذب و بومی کردن فناوری تشکیل شده­اند. در کشورهای در حال توسعه ماموریت اصلی مراکز رشد عمدتاً در زمینه نوسازی صنایع موجود برای توسعه اقتصادی منطقه­ای- ملی و نیز کاهش شکاف فناوری با کشورهای صنعتی برای افزایش توان صادرات و رقابت در بازارهای بین المللی می باشد. در حالی که در کشورهای صنعتی ماموریت اصلی، بیشتر بر نوآوری محصول در راستای افزایش توان رقابت بین المللی متمرکز می­گردد.

 

دوره پیش رشد یا رشد مقدماتی:

دوره­ای حداکثر شش ماهه است که در آن، به افراد و یا گروه­های مستعدی که دارای ایده­های نوآورانه صنعتی هستند، مشاوره و آموزش­های لازم برای آشناییبا بازار، شناسایی گروه کاری، تثبیت ایده کاری و ایجاد هویت­های حقوقی مستقل داده می­شود و در صورت موفقیت در این دوره مقدماتی و کسب هویت مستقلحقوقی، واحد های نوپا می­توانند متقاضی اسکان رسمی در مرکز رشد شوند. زمان این دوره با تصویب شورای  مرکز رشد تا 9 ماه قابل افزایش است. به افراد یا تیم پذیرش شده در این دوره هسته فناور می­گویند.

 

دوره رشد:

دوره­ای حداکثر سه ساله، که طی آن واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد به معیارهای رشد یافتگی از قبیل بلوغ فناوری، مالی و سازمانی دست می­یابند و پس از آن از مرکز رشد خارج می­شوند. زمان این دوره در شرایط خاص تا 5 سال قابل افزایش است. به واحد پذیرش در دوره رشد، واحد فناور مستقر می گویند.

 

واحدهای فناوری:

واحدهای دارای هویت حقوقی مستقل از مرکز رشد بوده که با توجه به اساسنامه و سایر اسناد قانونی در زمینه تحقیقات کاربردی و توسعه­ای، طراحی مهندسی، مهندسی معکوس، انتقال فناوری، ارائه خدمات تخصصی و فعالیت در جهت تجاری کردن نتایج تحقیقات فعالیت می­نمایند. این واحدها شامل شرکت­های خصوصی، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و یا مراکز تحقیقاتی وابسته به دانشگاه ها یا دستگاه­های اجرایی هستند.

 

ایده محوری:

فکری نو از قبیل اختراع، ایده خلاقانه، خدمت دانشی و تخصصی است که هسته­ ها یا واحدهای فناور جهت تبدیل آن به نوآوری یا فرآیند تخصصی به مراکز رشد علم و فناوری وارد می­شوند. 

 

مرکز نوآوری:

مرکزی که به حمایت از افراد مستعد و خلاق- با چشم انداز توسعه فن آفرینی- از طریق ایجاد بسترهای حمایتی مناسب و زمینه­سازی جهت­ پرورش ایده­های نو و کاربردی می پردازد.

 

نوآوری:

بکارگیری و پیاده ساختن ایده ناشی از خلاقیت که به صورت یک محصول یا خدمت یا فرآیند تازه، قابل عرضه به بازار باشد.

سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2504 | بازدید امروز : 17 | کل بازدید : 158627 | بازدیدکنندگان آنلاين : 2 | زمان بازدید : 0.14 
 
همه حقوق متعلق به پارك علم و فناوري خليج فارس است